Vedci sa tiež naučili umelo vypestovať ľudské orgány, čítať myseľ, meniť DNA človeka a priblížiť tajomstvá pôvodu vesmíru. Navyše veda dala svetu silné materiály, najsilnejšiu výbušnú, umelú inteligenciu a schopnosť vytvárať virtuálnu realitu.
Aplikácie pre domácnosti
· Prvý smartphone vážil 1 kg
Možno najpriateľskejší a nenahraditeľný vynález z posledných 20 rokov s dôverou môže byť nazývaný smartphone. Dnes nahrádza niekoľko zariadení naraz – videokameru, fotoaparát, počítač, notebook a oveľa viac. Predchodcom smartfónu je komunikátor – zariadenie, ktoré kombinuje funkcie mobilného zariadenia a PDA, ktoré v roku 1992 predstavil IBM. Mal dotykovú obrazovku, funkciu pracovať s faxom a e-mailom a niekoľkými hrami. Ale pretože zariadenie vážilo asi 1 kg, nikdy sa nestalo populárnym. Až do roku 2000 sa niekoľko gigantov na trhu okamžite snažilo vytvoriť pohodlný smartphone, ktorý bol vydaný v roku 2001. A v roku 2002 vznikla Nokia prvý mobilný telefón vybavený fotoaparátom.
· Webové karty od tvorcov „kopírky“
Dnes už žiadny turista ani motorista nemôže chodiť bez elektronických máp. Ale kartografické služby sa objavili až za úsvitu roku 2000.
· Elektronické cigarety
Všetci, ktorí prestali fajčiť, sú dobre oboznámení s elektronickou cigaretou. Včas, v roku 2004, tento vynález japonskej Khon Liky úplne zvrátil myšlienku liečenia závislosti od tabaku. Predtým sa fajčiari zbavili zlých návykov tým, že si lepili náplaste, užívali pilulky alebo používali špeciálnu žuvačku. Šance na odvykanie od fajčenia pomocou takého parného inhalátora sú oveľa vyššie, hoci lekári sú nejednoznační o jeho bezpečnosti pre telo.
Prelom v medicíne
· „Painter“ kreslí obrázky pomocou pohybu očí
Ochrnutí ľudia majú možnosť komunikovať so svojimi blízkymi: v roku 2011 skupina amerických nadšencov, ktorý zahŕňa umelcov a inžinierov vytvorila „Glazopisets“ – zariadenie k dispozícii, ktoré pomáha s pomocou zraku dokonca kresliť.
· Exoskeleton postaví na nohy ležiacich invalidov
Možno jedným z najpôsobivejších vynálezov storočia je exoskeleton eLEGS, zariadenie, ktoré umožňuje zdravotne postihnutým ľuďom s obmedzenou pohyblivosťou stáť vzpriamene.
· Umelé srdce
V roku 2001 vedci z Massachusetts urobili skutočnú revolúciu v medicíne – svet videl prvé autonómne umelé srdce na svete, ktoré sa volalo AbioCor. Stojí za zmienku, že podobné vynálezy boli už skôr ale v predchádzajúcich verziách sa musel pacient pripojiť k hadičkám a káblom, ktoré boli implantované cez kožu. AbioCor má internú batériu, ktorá sa nabíja priamo cez pokožku z externej batérie. Život tohto srdca je 18 mesiacov a je určený len pre mužov. Cena zariadenia je 25 tisíc dolárov.